Re: sa

(Anonymous) 2024-09-05 11:42 pm (UTC)(link)
i think it's really regional. i live in the middle of a huge city and have mobility issues. so i have to balance the cost of having to pay for delivery (which is too much, especially with the expected tip) along with having things replaced out of necessity when i can't eat the replacement. i just don't trust people to get what i need/want. so i have to do it myself and i'm limited to what's in a walkable area for me. which leaves me with markets and grocery stores. (no costco or cheaper places by me)

milk costs me 7.50 for 4ltrs. bread is at minimum 4$. i've had to start eating less because i just can't afford to buy what i used to buy four years ago. i used to not feel bad about getting fruit because i really wanted fruit. now i have to decide if a three dollar peach is worth it, especially when it's a gamble if they're rotten inside or not. 'fresh food' is becoming a gamble for me in relation to whether it'll go bad in a day or three. transportation issues have caused a lot of food waste up here. so for me personally, a single person on disability with a lot of food limitations, every time i go out to supplant my staples, the minimum cost is usually 60+. my rage is fueled by the fact that campbell's cream of mushroom soup is 3 dollars a can unless on sale at all grocery stores, so i have to go out of my loop and wear myself out more by going to a dollar store to see if they have it in stock for 1.50.

soup. canned condensed soup is what can make or break a meal. there's a reason why food banks up here are overburdened and why it's not just 'poor' families using it.

Re: sa

(Anonymous) 2024-09-06 12:14 am (UTC)(link)
a three dollar peach, what in the hawaii cost of living

if you're worried about not getting enough healthy foods, do frozen fruits and veg and get them through smoothies. fortified "alternative" milks can also be cheaper than real milk (which is crazy, but that's neither here nor there). fortified oat milk is like $2 cheaper where i am than a smaller container of milk-milk.

when i was broke and afraid i wouldn't get enough plant-based nutrients, i looked for "green/superfood" mixes on sale on amazon or places like marshalls. they taste like you'd expect, but if you disguise them in fruit/peanut butter smoothies they're fine. i would definitely recommend sweetener to hide the flavor further, but you can buy stuff like monk fruit in bulk now to keep it healthy.

frozen spinach is your friend though, the nutrient profile is almost the same as fresh, and it tends to be very cheap.

Re: sa

(Anonymous) 2024-09-06 12:28 am (UTC)(link)
yeah, i've been leaning into frozen sections lately. frozen 'imperfect' fruit so i can make smoothies. i'm also not above eating canned veggies out of the can just to get the benefits. beets are good. because of my food allergies/sensitivities, i can't eat a lot of anything pre-prepared in food sections, so slapping my own stuff together is a necessity. it just sucks when even the staples are getting to be overly expensive.

i got gifted a nutrabullet a few years ago and it's become my favorite thing.

Re: sa

(Anonymous) 2024-09-06 03:59 am (UTC)(link)
my rage is fueled by the fact that campbell's cream of mushroom soup is 3 dollars a can unless on sale at all grocery stores

that's fucking wild, i live in a vhcol area and it's $1.69 here at my local grocery store.

Re: sa

(Anonymous) 2024-09-06 04:32 am (UTC)(link)
it might be a canadian vs usd difference, but yeah, the lowest i'll see campbell's condensed soup on sale for is 2.00 in a grocery store, which is why i'll try to snag it at the dollar store. but it's not always in stock. basic tomato soup is the same. chicken noodle. i almost expect it of the chunky soups being 4 dollars on sale, but they're closer to six now. a box of minute rice is almost 9 dollars. kd is three dollars. there's certain staples where if i can't get it at the dollar store, i just don't bother to get it until it's back in stock. i'm in a popular, hcol city in canada, and our grocery prices are offensive to the notion of trying to survive.

Re: sa

(Anonymous) 2024-09-06 05:31 am (UTC)(link)
everything is ridiculously priced in canada, I say as a fellow canadian. But man, do you live in one of the major cities because those prices are unfortunate to put it lightly.

Re: sa

(Anonymous) 2024-09-06 06:15 am (UTC)(link)
west side major, yeah. it's pretty ridiculous. if my rent wasn't capped at the limit it was, i don't think i'd be able to eat the one meal a day i manage.

da

(Anonymous) 2024-09-06 05:45 pm (UTC)(link)
god to live in a province with a fucking rent cap :')

Re: sa

(Anonymous) 2024-09-06 10:45 pm (UTC)(link)
fuck galen weston


2 packs of oreos are $8 at loblaws rn but $1.80ish a pack at walmart
thats all i wanted to say


fuck u galen