Re: sa

(Anonymous) 2024-09-05 06:57 pm (UTC)(link)
They were asking for $250 to get them from Aug 17 to the end of the month

So that's technically a $500/mo food budget at least for one person

Re: sa

(Anonymous) 2024-09-05 07:01 pm (UTC)(link)
okay yeah, $500/mo wouldn't even explain "there's nothing here but whole foods and i can't eat gluten"

Re: sa

(Anonymous) 2024-09-05 11:24 pm (UTC)(link)
yeah that's straight up bullshit, i live in a 3 person household and the monthly grocery bill for all three of us is around $700-ish. and that's with one person who eats gluten-free so that adds a bunch of expensive bread, crackers, etc.

Re: sa

(Anonymous) 2024-09-05 11:32 pm (UTC)(link)
Damn I wonder what I'm doing wrong. I do 600 for two people a month, no dietary restrictions.

Re: sa

(Anonymous) 2024-09-05 11:42 pm (UTC)(link)
i think it's really regional. i live in the middle of a huge city and have mobility issues. so i have to balance the cost of having to pay for delivery (which is too much, especially with the expected tip) along with having things replaced out of necessity when i can't eat the replacement. i just don't trust people to get what i need/want. so i have to do it myself and i'm limited to what's in a walkable area for me. which leaves me with markets and grocery stores. (no costco or cheaper places by me)

milk costs me 7.50 for 4ltrs. bread is at minimum 4$. i've had to start eating less because i just can't afford to buy what i used to buy four years ago. i used to not feel bad about getting fruit because i really wanted fruit. now i have to decide if a three dollar peach is worth it, especially when it's a gamble if they're rotten inside or not. 'fresh food' is becoming a gamble for me in relation to whether it'll go bad in a day or three. transportation issues have caused a lot of food waste up here. so for me personally, a single person on disability with a lot of food limitations, every time i go out to supplant my staples, the minimum cost is usually 60+. my rage is fueled by the fact that campbell's cream of mushroom soup is 3 dollars a can unless on sale at all grocery stores, so i have to go out of my loop and wear myself out more by going to a dollar store to see if they have it in stock for 1.50.

soup. canned condensed soup is what can make or break a meal. there's a reason why food banks up here are overburdened and why it's not just 'poor' families using it.

Re: sa

(Anonymous) 2024-09-06 12:14 am (UTC)(link)
a three dollar peach, what in the hawaii cost of living

if you're worried about not getting enough healthy foods, do frozen fruits and veg and get them through smoothies. fortified "alternative" milks can also be cheaper than real milk (which is crazy, but that's neither here nor there). fortified oat milk is like $2 cheaper where i am than a smaller container of milk-milk.

when i was broke and afraid i wouldn't get enough plant-based nutrients, i looked for "green/superfood" mixes on sale on amazon or places like marshalls. they taste like you'd expect, but if you disguise them in fruit/peanut butter smoothies they're fine. i would definitely recommend sweetener to hide the flavor further, but you can buy stuff like monk fruit in bulk now to keep it healthy.

frozen spinach is your friend though, the nutrient profile is almost the same as fresh, and it tends to be very cheap.

Re: sa

(Anonymous) 2024-09-06 12:28 am (UTC)(link)
yeah, i've been leaning into frozen sections lately. frozen 'imperfect' fruit so i can make smoothies. i'm also not above eating canned veggies out of the can just to get the benefits. beets are good. because of my food allergies/sensitivities, i can't eat a lot of anything pre-prepared in food sections, so slapping my own stuff together is a necessity. it just sucks when even the staples are getting to be overly expensive.

i got gifted a nutrabullet a few years ago and it's become my favorite thing.

Re: sa

(Anonymous) 2024-09-06 03:59 am (UTC)(link)
my rage is fueled by the fact that campbell's cream of mushroom soup is 3 dollars a can unless on sale at all grocery stores

that's fucking wild, i live in a vhcol area and it's $1.69 here at my local grocery store.

Re: sa

(Anonymous) 2024-09-06 04:32 am (UTC)(link)
it might be a canadian vs usd difference, but yeah, the lowest i'll see campbell's condensed soup on sale for is 2.00 in a grocery store, which is why i'll try to snag it at the dollar store. but it's not always in stock. basic tomato soup is the same. chicken noodle. i almost expect it of the chunky soups being 4 dollars on sale, but they're closer to six now. a box of minute rice is almost 9 dollars. kd is three dollars. there's certain staples where if i can't get it at the dollar store, i just don't bother to get it until it's back in stock. i'm in a popular, hcol city in canada, and our grocery prices are offensive to the notion of trying to survive.

Re: sa

(Anonymous) 2024-09-06 05:31 am (UTC)(link)
everything is ridiculously priced in canada, I say as a fellow canadian. But man, do you live in one of the major cities because those prices are unfortunate to put it lightly.

Re: sa

(Anonymous) 2024-09-06 06:15 am (UTC)(link)
west side major, yeah. it's pretty ridiculous. if my rent wasn't capped at the limit it was, i don't think i'd be able to eat the one meal a day i manage.

da

(Anonymous) 2024-09-06 05:45 pm (UTC)(link)
god to live in a province with a fucking rent cap :')

Re: sa

(Anonymous) 2024-09-06 10:45 pm (UTC)(link)
fuck galen weston


2 packs of oreos are $8 at loblaws rn but $1.80ish a pack at walmart
thats all i wanted to say


fuck u galen

ayrt

(Anonymous) 2024-09-05 11:48 pm (UTC)(link)
are you buying a lot of prepackaged/convenience food? that shit adds up fast. we do all of our cooking from scratch and buying the ingredients and making the food yourself costs a fraction of buying stuff like frozen dinners, etc.

Re: ayrt

(Anonymous) 2024-09-06 12:11 am (UTC)(link)
nope, we cook dinner almost every night and any snacks we buy are from Aldi

Re: sa

(Anonymous) 2024-09-05 11:52 pm (UTC)(link)
serious advice: if you have a bulk buy place nearby like costco or bjs or sam's, get a membership and do the majority of your shopping there. you can bulk buy a lot of basic and frequently used ingredients for easy/quick meals plus snacks.

a lot of markets and groceries stores in my area have really been hiking up their prices so i've been finding alternatives

Re: sa

(Anonymous) 2024-09-06 12:16 am (UTC)(link)
I use my mom's membership to buy meat at Costco but I actually don't think the price per pound is any better than the local grocery store or Aldi. Maybe I'm missing something here too.

Re: sa

(Anonymous) 2024-09-06 12:20 am (UTC)(link)
studies have found that costco isn't always a deal tbh. it is very, very worthwhile to look up your state or region + cheapest grocery stores; some news outlet has almost certainly done a local comparison. the results were very surprising for my area.

Re: sa

(Anonymous) 2024-09-06 12:24 am (UTC)(link)
Yeah besides meat, which I can put into smaller packages and freeze, I haven't found anything that makes sense to buy at Costco rather than a smaller quantity I can actually eat through before it expires. I don't need to spend 20 dollars on a bunch of mini cups of guacamole. I just buy avocados when they're on sale and eat guacamole seasonally.

Re: sa

(Anonymous) 2024-09-06 04:51 am (UTC)(link)
tbh I buy paper products at costco, but that's about it. Everything else you have to watch carefully to see if it's a deal or not.

Re: sa

(Anonymous) 2024-09-06 06:30 am (UTC)(link)
^ i'm the same anon as above and this was really enlightening! i didn't realize this is also a regional thing.

so lemme revise and say to take my advice with a grain of salt. price shop around online first and see you're working with.

Re: sa

(Anonymous) 2024-09-06 06:32 am (UTC)(link)
what you're working with*

i give faulty advice and can't write

Re: sa

(Anonymous) 2024-09-05 11:58 pm (UTC)(link)
+1 and +1 to it's very regional and you always pay more for convenience of any kind

Re: sa

(Anonymous) 2024-09-06 12:19 am (UTC)(link)
The thing is, I don't even think we buy a lot of convenience foods. Very much an ingredient household lol. Like I actually just got done baking bread for sandwiches and am about to go assemble breakfast burritos to get through next week.